Półwysep Helski

Helski półwysep to jedno z najatrakcyjniejszych i najbardziej lubianych miejsc przez młodych ludzi nad morzem. Jest to mierzeja, która wynosi 34 km, a jej szerokość waha się od 400m do 3km w niektórych miejscach. Morze jest widoczne praktycznie z każdego miejsca na półwyspie. Ten wąski pasek piaszczystego lądu oblany jest od północy wodami Bałtyku a d południa zaś wodami Zatoki Puckiej.

Istnienie wyspy zawdzięczamy prądom morskim nanoszącym piasek wypłukiwany z dna Bałtyku, który w początkowej fazie tworzył małe wysepki, które później połączyły się tworząc mierzeje, której maksymalna wysokość wynosi 23m. W obecnych czasach mierzei grozi powrót do pierwotnego stanu, który składał się tylko i wyłącznie z małych wysepek, ponieważ gwałtowne sztormy Morza Bałtyckiego jej zagrażają. Interesujący jest także mikroklimat tej wyspy.

Małe amplitudy temperatur, niskie opady, największa w Polsce liczba dni słonecznych przy jednoczesnym wietrze. To czyni półwysep Helski wymarzonym wręcz miejscem do uprawiania windsurfingu i żeglarstwa, oraz innych sportów wodnych oraz dla plażowiczów. Od 1978 roku mierzeja ze względu na specyficzne położenie i mikroklimat jest częścią Nadmorskiego Parku Krajobrazowego.

Półwysep ten jest bardzo popularny wśród młodych ludzi ze względu na jego klimatyczne miejsce. Bardzo dużo młodych ludzi, sprawia, że mile na pewno spędzą tam czas studenci podczas imprezowania, zabawy, uprawiania sportów i odpoczynku. Jeżeli jesteś osobą, która bardzo lubi powyżej opisany klimat wakacji zapraszam na półwysep Helski a na pewno nie pożałujesz!.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *