Jastarnia

Jastarnia jest małym miastem położonym na Mierzei Helskiej. Ma stanowisko kurortu Bałtyckiego, kąpieliska i portu morskiego. W jej skład wchodzą dwie partie miasta: Kuźnica i Jurata. Branża turystyczna w tym miejscu szybko się rozwija od początku poprzedniego stulecia, kiedy to zaczęli przybywać wczasowicze zauroczeni kaszubską społecznością i bogactwem środowiska w tym rejonie. Kultura kaszubska jest tam ciągle żywa i widać ją każdego dnia. Począwszy od 2000 r. wszystkie nazwy ulic z wyłączeniem nazw w języku rodzimym posiadają także określenia kaszubskie. Znaczna ilość ulic otrzymała swoje nazwy od nazwisk wybitnych osobistości, które zamieszkiwały ten region. Dalszym ciekawym pomysłem na reklamowanie kultury kaszubskiej jest akcja „Pieniądz Lokalny” przeprowadzana corocznie w okresie wakacyjnym. W czasie jej trwania przybywający mogą kupić żeton tzw. „3 merki”, jakie są odpowiednikiem 3 złotych polskich. Tego rodzaju żetony można wymieniać w wybranych miejscach na dobra lub usługi.

Niezmiernie istotnym aspektem popularności Jastarni jako nadmorskiego kurortu jest bliskość znacznej liczby terenów zielonych. Stanowią one ponad 1/3 całego terenu miasta. Do niedawna dzięki tym bardzo dobrym warunkom klimatycznym w Jastarni prowadzone było lecznictwo uzdrowiskowe.

Dla osób, które uwielbiają podziwiać budownictwo, bardzo istotne są liczne budowle modernistyczne, które da się spotkać w Jastarni. Co więcej tutejszym bogactwem historycznym kuszą również atrakcje połączone z portem rybackim – chaty, wyposażenie , a także zbiory rybaków. Nie brakuje tras do spacerów, które zachęcą wszystkich turystów..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *