Kościerzyna

Kościerzyna to malownicze miasto położone w południowej partii Pojezierza Kaszubskiego na Kaszubach. W jego sąsiedztwie znajdują się jeziora – Gałęźne, Kapliczne, Wierzysko, a w pobliżu są jeszcze jeziora Garczyn, Sudomie i Osuszyno. Niespotykane walory krajobrazowe przyczyniły się do tego, że obecnie Kościerzyna jest niezmiernie znanym miastem turystycznym. Otaczające miasto jeziora i tereny zielone przecinają bystre rzeki, współtworząc doskonałe warunki dla turystyki wodnej i odpoczynku. Każdy kto raz skorzysta z tych miesjsc już zawsze będzie chciał korzystać z noclegów w Kościerzynie. Miłośnikiem tych rejonów był np. Aleksander Kwaśniewski, który niemalże zawsze przyjeżdżał odpocząć w te okolice. Ciekawostką także jest to, że właśnie w niewielkiej odległości od tego miejsca urodził się Józef Wybicki – twórca hymnu narodowego Polski.

Obok doskonałych cech turystycznych Kościerzyna oferuje też wiele atrakcji kulturalnych i regionalnych. Okolica jest kolebką Kaszubów, którzy zachwycają własnymi doskonałymi dziełami techniki i budownictwa ludowego. Kaszubski Park Etnograficzny w miejscowości Wdzydze Kiszewskie znajduje się niedaleko Kościerzyny i jest najstarszym w naszym kraju muzeum na świeżym powietrzu – istnieje od 1906 r.

Kościerzyna jest jedynym miastem w Europie, które ma dwa sanktuaria na terenie jednej parafii: Matki Boskiej Kościerskiej Królowej Rodzin i Matki Boskiej Bolesnej Królowej Anielskiej. Na miłośników architektury sakralnej w mieście czekają również kościoły ewangelickie , a także katolickie..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *