Klasyczny młyn poruszany siłą spadającego wodospadu (energia odzyskiwana z wody spadającej nieprzerwanie z dużych wysokości). Leży nad Czarną Wdą, na Kaszubach, początkowo był wyłącznie konstrukcją drewnianą, pochodzi z początków XIX wieku. Z czasem został podmurowany. Dziś jest starannie zakonserwowanym zabytkiem kultury kaszubskiej. Tradycja młynów wodnych sięga III wieku naszej ery, były one wykorzystywane do mielenia zbóż na mąkę.
Zostały wyparte dopiero w wieku XIX, na skutek wynalezienia maszyny parowej, która zastąpiła energię wodną. Wieś Lipusz znajduje się na zachodzie powiatu kościerskiego na Pomorzu, na terenie Lipuskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Przepływające tamtędy Wda jest cenioną atrakcją turystyczną tego obszaru, stanowi, bowiem szlak wodny dla turystyki kajakowej. Sam teren Parku Krajobrazowego zachwyca czystymi lasami, dobrym powietrzem, duża ilością przejrzystych jezior.
Znajduje się tu też kąpielisko nad jeziorem Duże Skrzynki oraz wiele kempingów, hoteli i pół namiotowych. Lipusz to duża wieś kaszubska o charakterze małomiasteczkowym położona w północnej Polsce w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Lipusz nad rzeką Wdą. W latach 1975-1998 należała do województwa gdańskiego.
Miejscowość jest siedzibą gminy Lipusz. Lipusz posiada kilka połączeń kolejowych z Kościerzyną i Chojnicami poprzez Brusy. Pasażerski ruch kolejowy na linii do Bytowa jest zawieszony. Na północ od Lipusza znajduje się jezioro Lubiszewskie. Warto odwiedzić tak niezwykłe miejsce..
Cały młyn jest naprawde piekny polecam wszystkim