Gdynia

Przeszłość Gdyni jest ściśle związana z miastem Gdańsk. Po skończeniu I wojny światowej rodzimy rząd zdecydował się na budowę nowego portu, który powstał w sprawie zapewnienia Polsce dojścia do morskich szlaków i bazy marynarki wojennej wobec trudnej sytuacji w Wolnym Mieście Gdańsku. Decyzja ta okazała się perfekcyjną inwestycją, która w kolejnych latach niezmiernie szybko się zwróciła. Z małej wioski rybackiej Gdynia stała się silnym miejscem, które zapraszało do przeprowadzania się w ten rejon. W dzisiejszych dniach łącznie z Gdańskiem i Sopotem tworzą Trójmiasto – najmocniej popularny region w branży turystyki nadmorskiej w naszym kraju.

Dzisiaj w Gdyni zamieszkuje ponad 250 tys. mieszkańców, którzy przyczyniają się do budowania jej wizerunku jako nowoczesnego ośrodka gospodarki morskiej, handlu międzynarodowego, nauki i szkolnictwa wyższego, kultury i turystyki. Najważniejszym motorem napędowym w Gdyni jest gospodarka morska, ale nie brakuje także na tym obszarze odmiennych inwestycji biznesowych z branży informatyki, handlu oraz finansów.

Gdynia to także silne centrum imprez kulturalnych. Najistotniejszym teatrem w Gdyni jest Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, który dysponuje drugą pod względem wielkości sceną w Polsce. Oprócz powtarzających się występów ma miejsce w nim w każdym roku Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, Gdynia Summer Jazz Days , a także Festiwal Szekspirowski zapraszający do odwiedzin polskich i zagranicznych sław. W każdym roku w Gdyni organizowany jest Heineken Open’er Festival, jeden z największych festiwali muzycznych na naszym kontynencie. W czasie tego koncertu na scenie występują popularni twórcy muzyki elektronicznej, rocka oraz hip-hopu, a festiwal zaprasza ogromne rzesze miłośników z każdego kraju świata.

Dla turystów Gdynia proponuje duże nadmorskie trasy spacerowe po Molo Południowym, gdzie da się podziwiać dwie jednostki muzealne – niszczyciela ORP Błyskawicę , a także żaglowca Dar Pomorza..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *