Do najbardziej atrakcyjnych walorów krajoznawczych należą jednak te, które wynikają z tradycji ludowej sztuki, budownictwa i innych przejawów niezwykle ciekawego pod względem etnicznym regionu. Tradycje ludowe są tu w dalszym ciągu żywe i nadal rozwijane. Spotkać je można w dziesiątkach wsi i osad podregionu.
Ciekawe budownictwo wiejskie i oryginalny wystrój chat kaszubskich, narzędzia pracy, instrumenty muzyczne, to tylko niektóre przykłady przejawów kultury materialnej Kaszubów. Bogata jest także kultura duchowa. Kaszubi do dzisiaj posługują się piękna, oryginalna gwara, znane są ich legendy i podania, pieśni obrzędowe, a także ciekawe zwyczaje rodzinne i uroczystości religijne. Z kultura duchowa podregionu kaszubskiego związane są nazwiska wielkich synów tej ziemi, gorących patriotów, poetów i pisarzy – Hieronima Derkowskiego, Floriana Ceynowy, Wincentego Rogali i innych.
Na Kaszubach tworzył Swoje wspaniale portrety cisów i sosen Leon Wyczółkowski, tu w Będominie urodził się twórca hymnu narodowego – Józef Wybicki. Centrami kultury kaszubskiej są Kościerzyna i Kartuzy. Są to jednocześnie ważne ośrodki krajoznawcze. Kartuzy są stolica tego regionu, znajdują się tu najbogatsze zbiory ilustrujące kulturę materialna i duchowa Kaszubów, zebrane w Muzeum Kaszubskim. Podobne zbiory gromadzi muzeum w Lęborku, a także Muzeum Pomorskie w Gdańsku.
We Wdzydzach Kiszewskich natomiast istnieje skansen budownictwa kaszubskiego, w którym znajduje się około 320 oryginalnych zabytków, stanowiących pełne wyposażenie checz (meble, naczynia, narzędzia rolnicze, sprzęt rybacki oraz przedmioty związane z praca, obrzędami i obyczajami Kaszubów). We wsi Wiele rozrzucone są kapliczki, tzw. Kalwarii Wielewskiej, jest ona także ośrodkiem folkloru kaszubskiego..