Zamek Kiszewski

Zamek Kiszewski – wieś kociewska w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kościerskim, w gminie Stara Kiszewa na pograniczu kaszubsko-kociewskim przy drodze wojewódzkiej nr 214 i nad Wierzycą. Od roku 1466 był siedzibą polskiego starosty (samodzielne starostwo niegrodowe). W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa gdańskiego. Gotycki, ceglany zamek krzyżacki stoi 1,5 km od wsi Stara Kiszewa.

Wybudowano go w pierwszej połowie XIV w, rozbudowano na początku XV w, odbudowywano po 1466 r., na początku XVII w. i w 1644 r. Zachował się zewnętrzny obwód murów z basztami i wieżą obronną, pozostałości gotyckiego zamku krzyżackiego z XIV wieku. (obecnie w ręku prywatnego właściciela).

Z dawnego podgrodzia zachowały się (w stanie ruiny) trzy gotyckie narożne baszty (północna, zachodnia i wschodnia) z łączącymi je murami obronnymi oraz (w dobrym stanie) renesansowa baszta przybrana (brama wjazdowa), w której znajduje się pomieszczenie z oryginalnym sklepieniem gwiaździstym. Gotycką bramę forteczki rozbudowano w początku XVII w, zdobiąc ją w duchu renesansu. Czwartą, południową bramę zrekonstruowano w XIX w, wykorzystując pierwotne fundamenty.

W 1856 r. pomiędzy bramą wjazdową a basztą południową wzniesiony został dworek ówczesnego właściciela folwarku, obecnie remontowany. Pod budynkiem gospodarczym w północno-zachodniej części przedzamcza znajduje się gotycka piwnica ze sklepieniem kolebkowym. Całość założenia ma kształt nieregularnego czworoboku o długości 79 m, szerokościach: 43 m i 63 m..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *