Pojezierze Kaszubskie

Pojezierze kaszubskie jest najliczniej odwiedzanym rejonem Pojezierza Pomorskiego. Obok naturalnych walorów krajobrazowych przyczynia się do tego bliskość aglomeracji Trójmiasta i dawne tradycje letniskowe (w Polsce powojennej był to najbardziej atrakcyjny rejon pojezierny w zachodniej części kraju).

Na tym terenie pasmo moren czołowych Pojezierza Pomorskiego osiąga najwyższe wartości. Znajdujący się tu szczyt Wierzycy, który wynosi 329 m n.p.m. i jest malowniczo położony we Wzgórzach Szymbarskich. Jest to najwyższe wzniesienie całego pasa pojezierzy. Wysokości względne są tu również wyjątkowo duże, dochodzą do 170 m. Wynika to z głębokiego rozcięcia pięknymi rynnami jezior polodowcowych ciągu wzgórz morenowych. Najbardziej malownicze są jeziora rynnowe towarzyszące najwyższym wzniesieniom. Do nich miedzy innymi nalezą Jezioro Raduńskie i ciągnące się w najbliższym sąsiedztwie Wierzycy Jezioro Ostrzyckie. Do największych jezior podregionu zalicza się także lezące na pograniczu Borów Tucholskich jezioro Wdzydze o powierzchni 15 m i długości brzegów 63 km. Wokół niego rozmieszczone są ośrodki wczasowe.

Z Pojezierza Kaszubskiego wypływa Sulpia, której dolina powyżej Słupska została uznana za park krajobrazowy powierzchni 370 km. Bogactwo form rzeźby, kontrasty krajobrazowe wywołane obecnością licznych głęboko wciętych rynien jeziornych i towarzyszących im wzgórz, uzasadniają w pełni nazwę „Szwajcaria Kaszubska” w odniesieniu do obszaru lezącego pomiędzy Kartuzami a Kościerzyna.

Jest to najpopularniejsza wśród turystów cześć Pojezierza Kaszubskiego. Teren ten jest bogato wyposażony w infrastrukturę turystyczna. Walory krajobrazowe omawianego obszaru podnoszą także głęboko wcięte doliny rzek i piękne liściaste lub mieszane lasy. Szwajcaria Kaszubska to jednocześnie najlepiej zagospodarowany turystycznie region z całego regionu pomorskiego..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *